Харчовий ланцюг та безпечність харчових продуктів

13 січня 2022 р. 08:10

    Харчовий ланцюг можна описати простою фразою "від лану до столу". Але насправді початок харчового ланцюга не тільки з лану.

    Харчовий ланцюг починається з "первинного виробництва" – етапу, на якому вирощують тварин та рослини.

    Наступний етап – початок процесу перетворення живих тварин та рослин у харчові продукти: збір урожаю, забій тварин, вилов риби, полювання диких тварин, збір диких квіток, трав, ягід та грибів.

    Після перетворення – сортування, зберігання, транспортування, виробництво, переробка, консервація, дистрибуція, громадське харчування, роздрібна торгівля.

    Протягом певних етапів харчового ланцюга можуть утворюватися побічні продукти, які не вживають в їжу, а використовують для інших цілей, наприклад,  виготовлення косметичних засобів, ліків, кормів або інших нехарчових продуктів.

    Також утворюються і відходи, які неможливо використати.

    І кінцевий етап харчового ланцюга "від лану до столу" – це споживання харчових продуктів, скажімо вдома чи в ресторані або кафе, шкільній їдальні.

    Схематично харчовий ланцюг можна відобразити так:

    Для того, щоб на нашому столі завжди були безпечні продукти, потрібно дбати за здоров'я тварин та їхнє харчування, захист тварин та їхній добробут, ветеринарний контроль і піклування про здоров'я рослин, дотримання санітарних норм за обробки та приготування харчових продуктів.

    Фермер відповідає за вирощування безпечної продукції чи правильне утримання тварин, призначених для виготовлення харчових продуктів. Виробник – за виготовлення безпечного продукту та забезпечення інформацією про нього. Продавець – за те, щоб харчовий продукт не зіпсувався в магазині. Відповідальний споживач – за придбання продукту у визначеному місці (не на стихійному ринку), ознайомлення з інформацією про продукт і правильне його використання (дотримання умов зберігання, термінів споживання тощо).

    Отже, безпечний продукт-це відповідальність всіх учасників харчового ланцюга!

До списку новин