Чи точний прилад у землеупорядника?

05 січня 2021 р. 08:26

Чи точний прилад у землеупорядника?

На Івано-Франківщині для потреб галузі геодезичних і кадастрових робіт всього західного регіону відкрито геодезичний полігон

    У повсякденному житі ми прагнемо, щоб все, чим користуємося, що нас оточує і те, що споживаємо, було доброякісним. Хоча у поняття „доброякісний товар” кожен із нас вкладає власне розуміння, однак є об’єктивні критерії, за якими вимірюємо якість продукції промислової групи і продуктів харчування, зокрема їх  відповідність визначеним характеристикам, дотримання термінів і умов зберігання, безпечності та ін. Однак набагато важче оцінити якість послуг, особливо, якщо йдеться про такі специфічні інжинірингові напрямки як геодезичні та землевпорядні (кадастрові) роботи. Одним з визначальних факторів, що впливають на їх якість, є точність проведених вимірювань. I хоча здавалося б, що деяка неточність у визначенні, наприклад, меж присадибної ділянки й не є критичною, проте вона буде надзвичайно важливою при плануванні будівництва на території споруд житлового або ж комерційного призначення, при прокладанні інженерних мереж, складанні карт, формуванні маршрутів тощо.

    Ринок геодезичних послуг в Івано-Франківській області є доволі насиченим і замовник геодезичних послуг, як пересічний споживач, так і досвідчений представник будівельної компанії, постає перед нелегким вибором за якими критеріями йому обрати виконавця геодезичних послуг і як визначити, чи доброякісно вони виконані. Найперше ми звикли звертати увагу на наявність певних дозволів на провадження конкретного виду діяльності та на наявність у виконавця відповідних фахівців. Проте далеко не кожен задумується над тим, чи є у нього точні засоби вимірювань, за допомогою яких і надаватиметься послуга. 3 огляду на те, що геодезичні прилади постійно транспортують і використовують у польових умовах, забезпечення високої точності геодезичних вимірювань залежить не лише від фаховості виконавця, але й від постійного відстеження (метрологічного моніторингу) стану і точності вимірювального приладу. Зокрема, згідно з Законом України „Про метрологію та метрологічну діяльність”, геодезичні прилади, як засоби вимірювальної техніки (ЗВТ), підлягають щорічній періодичній повірці. Проте у своєму стрімкому зростанні галузь геодезичних послуг зіштовхнулась з проблемою недостатності відповідних геодезичних полігонів для повірки та метрологічної атестації вимірювальних приладів. В Україні на даний час створено і функціонує лише 12 таких еталонних пунктів.

    3 огляду на потреби галузі геодезичних і кадастрових робіт ДП „ІВАНО-ФРАНКІВСЬК­СТАНДАРТ­МЕТРОЛОГІЯ" було спроектовано і закладено  на місцевості (на території Коломийського аеропорту) лінійний базис геодезичного полігону 2-го розряду. Після проходження повного циклу підготовчих робіт  Науково-виробничий інститут метрологічного забезпечення вимірювань геометричних та віброакустичних величин ДП „Укрметртестстандарт” провів державну метрологічну атестацію нашого геодезичного полігону і підтвердив можливість проводити на ньому повірочні роботи. Отже тепер оператори ринку геодезичних і кадастрових послуг не тільки Івано-Франківщини, а й всього західного регіону, мають можливість відстежувати, коригувати і підтверджувати точн1сть обладнання, яке вони використовують, і тим самим забезпечувати високу якість послуг, які вони надають. А обізнаність кожного з нас, як замовника великих чи малих обсягів цих послуг, у важливості наявності документального підтвердження точності вимірювань у конкретного виконавця спонукатиме і до здорової конкуренції та зростання рівня якості точності  виконання геодезичних робіт.        

    На сьогодні ДП „ІВАНО-ФРАНКІВСЬК­СТАНДАРТ­МЕТРОЛОГІЯ" має всі можливості проводити повірку всіх геодезичних приладів, такі як тахеометри та GPS-приймачі в місті Коломия і закликаємо всі землеупорядні організації нашої області, як державні так приватні на вигідних для Вас умовах. В зв’язку з тим, що Коломийський полігон є єдиний в західних областях, ми будемо проводити повірку геодезичних приладів для Тернопільської, Чернівецької, Закарпатської, Львівської і Волинської областей.

До списку новин