Щодо повірки ваговимірювальної техніки у торгових закладах, закладах громадського харчування та ринках

27 листопада 2020 р. 15:19

    Згідно статті 3 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", вимірювання та засоби вимірювальної техніки (ЗВТ), що використовуються при проваджені торгівельно-комерційної діяльності (розрахунках між продавцем та покупцем),  належать до сфери законодавчо регульованої метрології і відносно них здійснюється державне регулювання. Вказані ЗВТ Постановою Кабінету Міністрів України № 374 від 4 червня 2015  занесені до переліку ЗВТ, які підлягають обов’язковій періодичній повірці. Періодичність повірки ваговимірювальної техніки - 1 раз в 12 місяців.

    Відповідно до п. 11 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України  від 15 червня 2006 № 833, ЗВТ, які використовуються у торговельній діяльності, повинні бути у справному стані, мати засвідчення про повірку та проходити періодичну повірку в установленому порядку.

    За законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, які ще не були в експлуатації, а лише знаходяться у продажу, має стежити державний ринковий нагляд за відповідністю ЗВТ вимогам технічних регламентів, а за ЗВТ, що перебувають в експлуатації, - метрологічний нагляд. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 2 вересня 2015 р. № 667 функції метрологічного нагляду, ринкового нагляду покладено на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба).

    Ряд статей Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" передбачають адміністративну відповідальність за порушення умов і правил проведення повірки та правил застосування засобів вимірювальної техніки, які використовуються у сфері законодавчо регульованої метрології у вигляді накладення штрафу на посадових осіб підприємств та організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб - підприємців від трьох до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    На даний час значна частина ваговимірювальної техніки, що використовується на ринках, торгівельних закладах та закладах громадського харчування області, не охоплена повіркою і не повинна бути допущена до експлуатації. У багатьох випадках суб’єкти підприємницької діяльності не погоджуються надавати на повірку ваговимірювальну техніку, масово використовують несертифіковані ваги, що є порушенням вимог законодавства України. Окрім того, варто відмітити низьку поінформованість суб’єктів підприємницької діяльності щодо необхідності повірки ваг.

    У зв’язку з цим, звертаємо увагу адміністрації ринків, керівників торгових закладів, закладів громадського харчування щодо дотримання вимог законодавства стосовно повірки ваговимірювальної техніки.

До списку новин