31.03.2020 - Хто платить та несе відповідальність за повірку побутових лічильників електроенергії та газу

ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» продовжує інформує громадян щодо основних питань, які виникають при повірці побутових лічильників, зокрема лічильників електроенергії та газу.

Для розрахункового (комерційного) обліку споживання енергетичних ресурсів (в тому числі, електроенергії та газу) мають використовуватись вимірювальні прилади, які відповідають вимогам Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» .

Лічильники електроенергії та газу що перебувають в експлуатації, віднесені до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки (далі – ЗВТ) і підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

 

За чий рахунок здійснюється повірка побутових лічильників електроенергії та газу?

Згідно Закону Україну „Про метрологію та метрологічну діяльність” (п. 4 ст. 17) періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) ЗВТ (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, здійснюються за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, покладається на суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання.

 

Міжповірочні інтервалів лічильників електроенергії та газу

 

Доволі часто виникають питання/звернення щодо періодичності повірки лічильників електроенергії та газу.

Наказом Мінекономрозвитку України від 13.10.2016 р. за №1747 встановлено міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, зокрема для:

- лічильників активної електроенергії електромеханічних однофазних (класи точності 0,5-2,0  і А, В)  - 8 (16) років;

- лічильників активної та реактивної електроенергії статичних однофазних (класи точності 0,2S-3,0 і А, В, С) - 6 (16) років;

- лічильників активної та реактивної електроенергії електромеханічних трифазних (класи точності 0,5-3,0 і А, В) - 4 (10) років;

- лічильників активної та реактивної електроенергії статичних трифазних (класи точності 0,2S-3,0 і А, В, С) - 6 (10) років.

Також слід зазначити, що лічильники електроенергії можуть надаватися на повірку через збільшений МПІ (16, 16, 10, 10 років відповідно) за умови проведення вітчизняним виробником випробувань на відповідність ДСТУ ЕN 62059-32-1:2016 «Частина 32-1. Довговічність. Перевірка сталості метрологічних характеристик за допомогою підвищеної температури», або безпосередньо ЕN 62059-32-1:2012. Інформація щодо цього має бути відображена у декларації, яку складає виробник і надає її копію з лічильником. Також ця інформація може бути зазначена у Паспорті на лічильник або у Керівництві з експлуатації.

Для лічильників газу та пристрої в перетворення об’єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки; класу 1,5 – 8 років.

 

Процедура подання на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) ЗВТ, результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб електричну енергію і газ, комерційних розрахунків за спожиту теплову енергію і воду, що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного визначається відповідно до Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 р. № 474.

 Повернутися до списку »»