27.02.2017 - Як зважують товар на ринках Івано-Франківська

Про стан повірки ваговимірювальної техніки торгових закладах, закладах громадського харчування

 та ринках міста Івано-Франківська

Згідно  статті 3 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", який набрав чинності з 01.01.2016 р., вимірювання та засоби вимірювальної техніки (ЗВТ), що використовуються при проваджені торгівельно-комерційної діяльності (розрахунках між продавцем та покупцем),  належать до сфери законодавчо регульованої метрології і відносно них здійснюється державне регулювання. Вказані ЗВТ Постановою Кабінету Міністрів України N 374 від 4 червня 2015 р. занесені до переліку ЗВТ, які підлягають обов’язковій періодичній повірці.

Пунктами 11 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затверджених Постановою   КМ України та 22  Правил торгівлі на ринках, затверджених наказами Мінекономрозвитку і торгівлі України та зареєстрованих в Мінюсті України, прописується, що ЗВТ, які використовуються  у торговельній діяльності, повинні бути у справному стані, мати засвідчення про повірку та проходити періодичну повірку в установленому порядку.

Також  п. 35 Правил торгівлі на ринках (поточна редакція) передбачено, що адміністрація ринків здійснює контроль за правильністю використання  ваговимірювальної техніки суб'єктами підприємницької діяльності, які торгують на ринках і мають в користуванні власні ваги та гирі.

За законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, які ще не були в експлуатації, а лише знаходяться у продажу, має стежити державний ринковий нагляд за відповідністю ЗВТ вимогам технічних регламентів, а за ЗВТ, що перебувають в експлуатації, метрологічний нагляд. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 2 вересня 2015 р. N 667 функції метрологічного нагляду, ринкового нагляду покладено на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба).

Ряд статей нового Закону передбачають адміністративну відповідальність за порушення умов і правил проведення повірки та правил застосування засобів вимірювальної техніки, які використовуються у сфері законодавчо регульованої метрології у вигляді накладення штрафу на посадових осіб підприємств та організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб - підприємців від трьох до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Впродовж 2016 року  мали місце позитивні тенденції щодо забезпечення умов для здійснення  торговельних  операцій  належним чином з використанням ваговимірювальної техніки. Зокрема, за тісної співпраці з керівництвом ринків значну частину ваговимірювальної техніки було повірено  на Ринку «Східний», на ринку по вул. Коновальця (ТзОВ «Аксіома»), на ринку по вул. Чорновола-Петлюри,  на Ринку по вул. Тролейбусній.     Найвищий рівень використання не повірених та  ваг сумнівного походження на Центральному ринку (ТзОВ «Торговий сервіс») у м.Івано-Франківську. Там  повірено всього  50 ваг, що становить незначний відсоток від  загальної кількості використовуваних.

Загальна кількість повірених ваг на ринках, торгових закладах та закладах громадського харчування м. Івано-Франківська – 871 одиниця . По передніх підрахунках – це тільки близько половини   всієї ваговимірювальної техніки, яка використовується у місті.   Частина ваг (а це близько 10%), метрологічні характеристики яких знаходились поза межами допустимих норм були піддані юстуванню, так як така можливість передбачена виробником ваг.

У роботі  з ваговимірювальною технікою фахівці  стикаються з рядом проблем , а саме :

-                     деякі суб’єкти підприємницької діяльності не погоджуються надавати на повірку ваговимірювальну техніку

-                     на ринках м. Івано-Франківська  відбувається  масове використання ваг невідомого походження ( без паспорта, заводського номера)

-                     не здійснюється повірка ваг після їх ремонту;

-                     низька поінформованість з боку керівництва ринків суб’єктів підприємницької діяльності щодо необхідності повірки ваг на ринках.

 Повернутися до списку »»