26.06.2014 - Забраковано 100% перевіреної "тушонки"

З кожним роком якість "тушонки" все гіршає і м'яса в ній меншає

Що таке "тушонка", здавалося б знають всі. Для когось це зручний провіант у туристичних мандрівках, для когось  - "ностальгічний спогад", хтось заготовляє "тушонки" вдома для зручності зберігання м'яса вирощеної власноруч худоби, а взагалі, за браком часу, і швидке доповнення обіду чи вечері. Однак, виявляється, сучасна "тушонка" може містити у собі замість ласих шматочків тушкованого м'яса досить неприємні сюрпризи.

            Надзвичайно неприємними виявились результати досліджень консервів м'ясних "М'ясо тушковане" здійснених Випробувальним центром ДП "Івано-Франківськстандартметрологія". Зокрема, з початку 2014 року  на випробування надійшло 4 зразки "тушонки", які були відібрані у торгівельних мережах Івано-Франківської і Львівської областей за зверненнями громадян до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області. Дослідженнями  вказаних зразків "тушонки" виявлено невідповідності за органолептичними та фізико-хімічними показниками, а саме : наявна велика кількість хрящів, судинних пучків, грубої  сполучної тканини, істотно занижена масова частка м'яса , зовнішній вигляд, смак та запах не відповідають нормам. Загалом, 100% досліджених у 2014 році  зразків було забраковано. Прикрим є той факт, що тенденція до погіршення якості "тушонки" спостерігається впродовж кількох останніх років, зокрема, у 2012 році забраковано 22% дослідженої "тушонки", у 2013 – 37,5%.

            Зважаючи на те, що у нинішній час "тушонка" – продукт не з дешевих, то такі порушення зі сторони виробників викликають обурення і розчарування у даному виді консерв. Однак, виникає питання стосовно того, якою ж повинна бути "тушонка" і  як розпізнати справжній продукт серед величезного асортименту  м'ясних виробів, які пропонуються під назвами тушкованої свинини, яловичини, курятини та інш.

            Перш за все, варто звернути увагу на вигляд банки. Якщо наявне здуття дна банки (якщо вона бляшана) ,або кришки  у скляній банці, – одразу бракуйте такий екземпляр. Навряд чи Вам захочеться виясняти чи є причиною цього здуття порушення правил консервування і активна життєдіальність в середині неї мікроорганізмів, чи можливо відбулися просто деформації тари при її транспортуванні, переповненні, або замерзанні.

            Після огляду банки  варто знайти посилання на нормативну документацію (ДСТУ, ГОСТ, ТУ) згідно якої здійснюється виробництво. Можливо хтось зрадіє продукції виробленій згідно ГОСТів 70-80-х років, однак іноді зазначення цих ГОСТів може бути тільки нечесною маркетинговою грою. Наразі, в Україні на виробництво "тушонки" діють ДСТУ 4450:2005 "Консерви м'ясні. М'ясо тушковане" (поширюється на вироби з яловичини, баранини, конини або свинини), ДСТУ4443:2005"Консерви із м'яса птиці та субпродуктів" (поширюється на вироби з безкісткового м'яса та субпродуктів птиці і овочів), ГОСТ 608-93 "Консерви м'ясні "М'ясо птиці в желе". Однак, надзвичайно багато продукції виробляється і згідно ТУ. Позначка "ТУ" не ставить "хрест" на якості продукту, але уможливлює відхилення (подекуди істотні)  щодо якості та вмісту м'ясної сировини.

            Також, зверніть увагу на місцезнаходження виробництва, адже виробництву у місцевості, що спеціалізується на вирощуванні худоби, значно легше забезпечуватись якісною і свіжою м'ясною сировиною.

            Хибною буде думка, що термін придатності "тушонки" необмежений. Зокрема, згідно вимог стандартів, строк придатності  цих консервів, стерилізованих і вироблених з м'яса птиці – 2 роки,  з субпродуктів птиці у власному соці та з овочами – не більше 12 місяців, пастеризованих з м'яса курчат-бройлерів – не більше 6 місяців від дати виготовлення. Для виробів з решти видів м'яса термін придатності складає не більше 4 років в металевих банках і не більше 2-х років у скляних банках.

            Особливо уважно слід ознайомитись зі складом консерви. У своєму складі вона повинна містити великі шматки волокнистого м'яса, сіль , перець, лавровий лист, цибулю. Наявність добавок у вигляді крохмалю, рослинних білків, борошна говорить про сумнівну якість товару і про те, що це вже не зовсім "тушонка". Також, зауважимо, що консерви, залежно від виду м'яса та його категорії, виробляють вищого (з яловичини і баранини першої категорії), першого  ( з яловичини і баранини другої категорії) сорту та безсортові (зі свинини та конини).

            Якщо ви вже обрали консерву, то уважно огляньте її і після відкриття банки. Згідно ДСТУ у "тушонці" мають бути шматочки тушкованого м'яса, масою не менше 30г, без хрящів, судинних пучків і грубої сполучної тканини, масова частка м'яса  має становити не менше 54% для першого сорту, не менше 56,5% для вищого сорту,  не менше 59% для консерв зі свинини та 54% - для консерв з конини.

Дещо інші норма для консерв з м'яса птиці, зокрема, масова частка м'яса для консерв з м'яса птиці має становити не менше 85%, для пастерізованих і 70% для стерилізованих , для консерв з субпродуктів  відповідно 83,7% та 70%. Для м'яса птиці в желе масова частка желе не повинна перевищувати 40%.

            Окрім кількості м'яса задля власної безпеки варто і оцінити зовнішній вигляд "тушонки". По-перше, у банці мають бути цілі шматочки м'яса, а не жили зі шкірою чи незрозумілого походження перемелена маса . Колір м'яса має бути характерний кольору вареного м'яса (сірий з коричневим та рожевим відтінками різної інтенсивності), а запах   і смак – властиві тушкованому м'ясу з ароматом прянощів, без стороннього запаху та присмаку.

            На завершення ще раз зауважимо, що завжди варто пам'ятати про те, що будь які  консервовані продукти  - це не їжа щоденного споживання з якою завжди треба бути обережною.

.
Повернутися до списку »»